2017-2018 ALMANCA DERSİ MÜFREDATI
18 Tem, 2017

2017-2018 Almanca Müfredatı – Milli Eğitim Bakanlığı

2017-2018 ALMANCA DERSİ MÜFREDATI
2017-2018 ALMANCA DERSİ MÜFREDATI

2017 Almanca Müfredatı – Milli Eğitim Bakanlığı

Merhabalar değerli ziyaretçilerimiz, 2017 yeni Almanca müfredatını sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz.

2017 – 2018 Almanca Müfredatı için tıklayınız.

2017-2018 Almanca dersi müfredatı kurul kararı için tıklayınız.

Kitabın içeriği ile ilgili; Önsöz

Vorwort
Der Lehrplan ist an Schulen mit Deutsch als Fremdsprache für den Unterricht äußerst wichtig. Die Schülerinnen und Schüler sollen sich in der heutigen Gesellschaft zu produktiven Mitgliedern und Teilnehmern entwickeln.

Durch den raschen Wandel im sozialen, politischen, wirtschaftlichen und technologischen Bereich in der heutigen Zeit entstehen für die Individuen und für die Gesellschaft komplexe Probleme. Diese Probleme, die zwischenmenschlichen Beziehungen und die sozialen Werte sind Anlass für die Erneuerung und Aktualisierung der Lehrpläne.

In nationalen Bildungsräten und Lehrprogrammen wurde besprochen, dass der Lehrplan in so einer Weise überarbeitet werden müsse, dass die Lernenden den Zugang zu Informationen erlernen, sie auswerten, Probleme lösen, kritisch und analytisch Denken, argumentieren und Entscheidungen treffen können.

Es besteht die Notwendigkeit, die Entwicklungen in den Bereichen Bildung und Erziehung, die Veränderungen der Lehrmethoden, die neuesten Techniken und Technologien mit Vielfalt in den Lehrplan zu integrieren.

Der Lehrplan wurde unter Forschung von neuen Studien nach dem neuesten Stand aktualisiert. In diesem Zusammenhang wurden Workshops organisiert. An diesen Workshops nahmen Wissenschaftler und Lehrkräfte teil, die in verschiedenen Regionen an unterschiedlichen Schulen arbeiten.

Dieser Rahmenplan möchte dazu beitragen, dass die Lernenden neue Erkenntnisse, Verständnisdimensionen und die Werte wie Respekt, nationales Bewusstsein, Ehrlichkeit, Höflichkeit, Treue, Toleranz, Genauigkeit, Gutwilligkeit, Barmherzigkeit und Ehre erwerben.

milliegitimbakanligiikinciyabancidil-
5 Ağu, 2015

MEB: Basın Açıklaması 05.08.2015 14:21

Son zamanlarda medya yayın organlarından ve ilgili haber sitelerinden dershaneler kapanmayacak iddialarına Milli Eğitim Bakanlığı bir basın açıklaması yaparak bu asılsız haberlere itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Böylelikle 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında dershaneler kapanacak ve sadece 3 adet kurs/ders seçeneğiyle aktif olacaktır. Bir şube en fazla 3 kurs açabilecektir. Dolayısıyla, MEB bu konudaki kararlılığını anayasada boşluk olsa da bir kez daha göstermiştir.

İlgili Dershanelerin kapanması basın açıklaması:


Bugün bazı basın-yayın organlarında, “Dönüşmeyen dershaneler faaliyetlerine devam edecek” ve benzeri başlıklarla yayımlanan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

Sayın Bakanımız, 04.08.2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nin dershaneler hakkındaki kararının ardından Bakanlığımızın üzerinde çalıştığı yönetmelikle ilgili basın mensuplarının sorusu üzerine bir açıklama yapmıştır.

Sayın Bakanımız açıklamasında, haberlerde iddia edildiği gibi, “Dönüşmemiş dershaneler faaliyetlerini sürdürecek” diye bir ifade kullanmamıştır.

Sayın Bakanımız açıklamasında, “Şu anda mevzuatımızda 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunumuzda ve ona dayalı olarak yapılmış olan yönetmeliklerde, yönergelerde ´dershane´ diye bir kurum yok. Hukuki boşluk derken, kastettiğimiz de bu. Dolayısıyla yasada ve yönetmeliklerde olmayan ama fiilen bugün daha önceki düzenleme nedeniyle 1 Eylül´e kadar faaliyetlerinin devam etmesi öngörülmüş olan dershanelerin dönüşebileceği ve Anayasa Mahkemesinin kararında da işaret edilen genişlikte bir yeni çözüm üretmiş oluyoruz. Bunu da sektörle görüşerek yaptık. Dolayısıyla yönetmelik yayınlandığı zaman halen dönüşmemiş olan kurumlarımız da bu yasal çerçevede faaliyetlerini sürdürecek.” ifadelerini kullanmıştır.

Bu açıklamadan, Anayasa Mahkemesi kararından sonra dershanelerin kurum türü ve tanımı olarak hiçbir yasal zemini kalmadığı, dolayısıyla yeni düzenlenen yönetmeliğe göre konumlanmaları gerektiği açıkça anlaşılmaktadır.

Konu bu kadar açık ve net olmasına rağmen bazı basın yayın organlarının kasıtlı olarak, Sayın Bakanımızın açıklamasını “Dönüşmemiş dershaneler faaliyetlerini sürdürecek” şeklinde çarpıtarak haber yapmaları manidardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Kaynak: MEB