ich-habe-einen-traum-benim-hayallerim-var-almanca
7 Şub, 2018

Ich habe einen Traum! auf Türkisch: Benim Bir Hayalim var..

Bu yazım da kendime ait olan maruzatımı dile getirmek istiyorum.

benim bir hayalim var.. Almanca
benim bir hayalim var..

Başlığım: Benim Hayallerim var.

İnsan; doğarken ağlar, yürümeye başlarken düşer, ağlar, koşmaya başlarken düşer, ağlar ve ayağa kalktığı zaman farkına varır ki, ben sıfır hayat bir. Daha sonra bir bebek gibi o avuçlarıyla neyi görse sımsıkı sarar, tutar ve onun tadına bakmak ister. O avucuyla tuttuğu her şeyin tadına varmak ister ama bir de bakar dişleri yok ve sadece onu sımsıkı sarabiliyor. Bir bebeğin bu tavrı doğarken bizim hayatımıza da yön verecek bir eğitimle gelmiş olma ihtimali var mı diye düşünmeden de edemiyorum. Ve ben! hayallerim var!, diyorum. Bir bebek gibi sımsıkı tutuyorum, dokunuyorum ama dişlerim henüz çıkmadı.

Zaman geçiyor, bebek büyüyor ve etrafındakilere anlam yüklemeye çalışıyor. Her duyduğunu tekrar etmeye başlıyor. Bazen aşırı bağırıyor ve ağlıyor bazen de bağırdığı zaman ortamda ki sesten ötürü kimse onun farkına bile varmıyor. Ben de böyle değil miyim? Her düştüğümde anlam yüklemeye çalışıyorum, her gördüğümü veya duyduğumu tekrar edip, hayallerime ulaşmaya çalışıyorum. Bunu yaparken aslında farkında değilim, o tekrar ettiğim başkasının hayali ve o hayal gerçekleşmiş zaten.. Benim hayalime katkısı ne olabilir ki? Bunu hiç düşünmemişim işte.. Sonra o kadar bağırıyorum, sesimi duyan yok. Bağırdığım her şey beni itiyor.

Ben iyi ve kötü insana inanan biriyim ama kötü insanı şöyle tasvir etmeyi seviyorum: Herkes iyidir, her bağırdığında seni iten o güç ve hayalinden uzaklaştığın her an senin kalbinde ki o iyiliğin seviyesini indiriyor. Benim ortalama 80 iyiliğim var. Bunun her bir iyiliği bir yıla değer olduğunu, her yılın içerisinde bir iyiliğin parçalardan oluşup 365 gün sonunda tek bir olduğuna inanan biriyim. İşte iyi den kötüye doğru yolu böyle düşünüyorum. Neyse.. hayalime döneyim..  Hayalim dedim? Sence hayalim elle tutabildiğim bir sevgi olabilir mi? Olsaydı eğer.. etrafımda ki sesten ötürü o beni duyar mıydı? Hiç bilmiyorum.. Bilmek istemiyorum.

Zaman geçiyor ve büyüyorum. Okul başlıyor..

 

Devamı mı? Bir sonra ki yazımda paylaşmayı planlıyorum. İçi duygu yüklü ama hiç sönmeyen..

Yazan Admin: Yunus KAYTAN

İzinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır.!

24 Ağu, 2016

Weltliteratur

Zur Weltliteratur werden literarische Werke gezählt, die über nationale und regionale Grenzen hinweg große Verbreitung gefunden haben und die gleichzeitig als für dieWeltbevölkerung bedeutsam erachtet werden. Der Ansatz ist somit vergleichbar mit den Überlegungen, die zu einem Begriff wie Weltkulturerbe geführt haben.

Der Begriff der „Weltliteratur“ wurde erstmals von Christoph Martin Wieland verwendet, der darunter jedoch Literatur für den homme du monde, den „Weltmann“ verstand. Goethe prägte den Begriff ab 1827 in seiner Zeitschrift Über Kunst und Altertum um und gab ihm dabei eine Bedeutung, die auch heute noch ein wesentlicher Bestandteil des Begriffs darstellt.

>> 1.) Sprachen, 2.) Länder, Regionen, 3.) Ethnie,

24 Ağu, 2016

Unterhaltungsliteratur

Unterhaltungsliteratur ist für den schnellen und leichten Konsum bestimmte Literatur und im Wesentlichen im 19. Jahrhundert entstanden.

Das Zweischichtenmodell Hochliteratur – Trivialliteratur wurde nach und nach durch neue Erkenntnisse zur Trivial- und Unterhaltungsliteratur abgelöst und durch das Dreischichtenmodell Dichtung/Hochliteratur – Unterhaltungsliteratur – Trivialliteratur ersetzt.

unterhaltung

24 Ağu, 2016

Trivialliteratur

Trivialliteratur (lat. trivialis, „allgemein zugänglich“, „gewöhnlich“) ist eine (schöne) Literatur, die im Gegensatz zur Hochliteratur als einfach, allgemein verständlich und leicht zu erfassen gewertet wird. Der Begriff hat pejorativen Charakter. Alternative Begriffe sind Schemaliteratur und Massenliteratur. Neben dieser Zweiteilung steht ein Dreischichtenmodell, das Hoch-, Unterhaltungs-, und Trivialliteratur unterscheidet.

24 Ağu, 2016

Mädchenliteratur

Der Begriff Mädchenliteratur bezeichnet ein Teilgebiet der Kinder- und Jugendliteratur, deren Zielgruppe überwiegend aus Mädchen einer bestimmten Alters- und Entwicklungsstufe besteht. Der Begriff ist eng verwoben mit der Geschichte der Sozialisation der Frauen und Mädchen.

24 Ağu, 2016

Nationalliteratur

Als Nationalliteratur bezeichnet man die Gesamtheit der schöngeistigen Literatur einer Nation.Mit der Emanzipation der Nationalstaaten und der Berufung auf nationale Traditionen und Werte trug die Nationalliteratur jeweils zur Entwicklung der nationalen Kultur und des Nationalgefühls bei.

Johann Gottfried Herder

 Johann Gottfried Herder, Gemälde von Anton Graff, 1785, GleimhausHalberstadt