5 Tem, 2018

İngilizce En Temel Kelimeler Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmeye başlarken, İngilizce seviyesi a1 den başlanır.  Bu seviyede sadece belli başlı temel kelimeleri bilenler bulunur. İlk adım olarak bilmeniz gerekende zaten İngilizce en temel kelimeler oluyor. Temel kelimeleri bilip, ezberleyip yavaş yavaş seviyenizi yükseltebilirsiniz. Ama öncelikler temel cümle yapılarını, temel kelimeleri ve grameri öğrenmeniz gerekir. Bu seviyede İngilizce konuşmak zordur. Ama seviye sonunda artık temel kelimeleri biliyor, temel cümle yapılarını ve grameri anlamış, artık kendinizi idare edecek duruma gelmiş olursunuz. İngilizce Öğrenmek bu kadar kolay değil tabi, daha öğrenmeniz gereken çok şey var. Şimdi temelinizi sağlamlaştırmanın sırası geldi. Temel kelimeler, aylar, günler, sayılır ve “be” yani ‘olmak’ fiili ile sağlam adımlar atmaya başladınız bile. Yapmanız gereken en önemli şey kelime dağarcığınızı geliştirmek. Kelime ezberleri yaparken ilk önce günlük hayatta en çok kullanılan kelimelerden başlamalısınız. Cümle yapısı Türkçe ‘den faklı özne- yüklem – tümleç şeklindedir. Cümle kurarken bu kurala dikkat etmelisiniz. Tümleç ve bağlaç kullanarak kısa ve temel cümleler kurmaya başlanır. Evet dil öğrenmek hiçte kolay bir iş değildir. Ancak öğrenme aşamalarını doğru belirler, sırasıyla sindirerek çalışırsanız işinizi kolaylaştırmış olursunuz. Özellikle zamanın dili İngilizce her yerde karşınıza çıkacaktır. İş hayatınız da ve sosyal yaşantınız da avantaj sahibi olmak için çalışmalara hemen başlamalısınız.

İngilizce öğrenirken en önemli konulardan biri de sayılar. İngilizce sayılar zor gibi görünse de bir kaç ufak kuralla İngilizce sayılar konu anlatımını başarıyla geçmiş olacaksınız. İngilizce sayılarda 1 ile 12 arasındaki sayılar farklıdır. Ama arkasından gelen tüm sayılar sonrasında bir düzenle gider. Örneğin 10 sayısını ele alırsak 10 yani ‘ten ‘ 13 den sonra başına sayı eki alarak sayılmaya devam eder. Yani ‘sixteen’ ‘seventeen’ ‘ eighteen’ ‘nineteen’ gibi. 20 den sonra da 100 e kadar 10’nun katları şu şekilde devam eder.  Twenty, thirty, forty, fifty, sixty, seventy, eighty, ninety, ve 100 ‘ one hundret’ . Yine 20 den sonra sayma sayıları bu sefer sonuna sayı eki alarak 100’e kadar aynı şekilde devam eder. ‘twety one ‘21, ‘thirty seven ‘37, ‘forty three ‘43, ‘fifty six ‘56, ‘sixty two ’62, ‘seventy four ’74,’ eighty nine ’89, ‘ninety six ’96 ve ‘one hunderd nine ‘109 şeklinde yazılır. 100 den büyük sayıları kullanırken de Türkçe’de olduğu gibi önce kaç tane yüz olduğunu söyler arkasından sayı ekiyle birden ona kadar olan sayıları okuduğumuz gibi devam ederiz. Örneğin 697 ‘six hundred ninety seven”. Evet, aslında sayılar hiçte sanıldığı gibi öğrenilmesi ve ezberlenmesi zor bir konu değil. Biraz çalışarak kısa sürede akılda kalacak şekilde öğrenilebilir. Son olarak 100 ün katlarına bakacak olursak yazılışları şu şekildedir, 500 ‘ five hundred ‘1000  “one thousand’ 5000 ‘five thousand’ 10.000 ‘ten thousand’  100.000 ‘one hunderd thousand ‘1.000.000 ‘one million ‘ .

İngilizce öğrenirken size en yardımı dokunacak şeylerin başında İngilizce Türkçe Çeviri Sözlüğü geliyor. Öğrenme aşamasında sürekli kelimelerin anlamlarına bakmak ihtiyacı duyarız, yada kurduğumuz cümlenin doğru olup olmadığını anlamak ister, kelimeleri doğru yerlerde kullanıp kullandığımızı teyit etme ihtiyacı duyarız. Böylelikle yaptığımız yanlışları tespit eder, hataları düzeltip yeniden başlarız cümle kurmaya. Kendini geliştirmekte olan ve bunun için azmeden biriyseniz mutlaka yanınızda İngilizce – Türkçe bir sözlük bulundurmalısınız. Ancak buradaki özellikle cümle çeviri karşılıkları her zaman tam olarak doğru olmaya biliyor. Gramer farklılıkları bu hatalara yol açıyor. Böylesi durumlarda internet sitelerinden de ki çeviri sayfalarından da destek almanız mümkün Bir çok internet sitesi kullanıcılarına tam çeviri imkânıyla hizmet veriyor. Sözlük kıllanmak başlarda zor ve riskli olabilir. Elinize bir İngilizce – Türkçe sözlük alıp yurt dışı seyahati yapmayı planlıyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Gramer hataları anlatmak istediğinizin dışında bir çeviriyle sizi yanlış yönlendirebilir. Tabi ki bunda seçeceğiniz sözlük kitabı da büyük önem teşkil eder. Kullanımı kolay, basit örnekler veren çeviri sözlükleri oldukça işinize yarayacaktır.

5 Tem, 2018

İngilizceyi Ana Diliniz Gibi Konuşmak Artık Mucize Değil

İster iş hayatında ister okul hayatında ihtiyaç duyulan İngilizce için artık öğrenmenin birçok yolu vardır. Akıllardaki İngilizce nasıl öğrenilir? sorusunacevap bulmanız için ve öğrenmeniz için bütün yöntemleri araştırmanız gerekir. Hayatımızın her alanına yayılmış olan İngilizce aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. Sadece biraz emek harcayarak ve size uygun yöntem ile öğrenmeyi başarabileceğinize inanıyoruz. İngilizce öğrenmeyi kurslara giderek veya özel ders alarak başarabilirsiniz. Öncelikle İngilizce öğrenmek uzun bir süreç gerektirir. Öyle bir hafta, iki ay, bir yıl gibi kısa sürede öğrenmeyi beklemeyin. İngilizceyi sürekli çalışmak gerekir ve en önemlisi de akılda kalmasını sağlamak için pratik yapmak gereklidir. Çalışma şekli aynı okul hayatımızdaki gibi defter, kalem gibi materyallerle yapılacak değildir. Ailenizle yada arkadaşlarınızla vakit geçirdiğiniz bir ortamda film yada dizi izleyerek yada evinizin bahçesinde, yatağınızda, okulda, gezerken gördüğünüz bir ağacın altında okuduğunuz kitap ile ya da sürekli görüştüğünüz arkadaşınız ile yazışmalarınızı, maillerinizi İngilizce olarak yaparak çalışabilirsiniz.

İngilizce öğrenmeyi istediğiniz zaman aklınıza takılan İngilizce öğrenmenin teknikleri nelerdir? sorusuna cevap bulmanız için bu yazıyı oluşturduk. Birçok teknik mevcuttur. Öğrenmek için temel ihtiyaç zaman ayırmaktır. İngilizce için zaman ayırarak ve çaba göstererek yola başlayabilirsiniz. Ne kadar zaman ayıracağınız konusunda ise sürekliliği korumanız gerekmektedir. Ara verildiği zaman araya soğukluk giriyor ve öğrenme konusunda ilerleme sağlanmamış oluyor. Gününüzün en az bir ya da iki saatini İngilizceye ayırmalısınız. Kendinize bir program hazırlayarak bu plan, program doğrultusunda ilerleyin. İnanın bu yaptığınız program size yol gösterecektir ve öğrenmenize büyük katkı sağlayacaktır. Yaptığınız bu planınızı uygulayıp uygulamamak sizin iradenize kalmıştır. Kendinizi sıkmadan, daraltmadan öğrenmeyi eğlenceli bir hale getirerek yolunuza devam etmelisiniz. Böyle olunca öğrenmek size yük olmaktan çıkacaktır. İlk olarak temel konular ile başlayın numaralar, alfabe, haftanın günleri, renkler gibi. Öğrendiklerinizi not alarak çalışın ki daha sonrasında neler öğrendiklerinizi görüp eksiklerinizi tespit etmeniz kolay olur. Sadece gramer öğrenmek yeterli olmamaktadır. Bunun yanında okuma, konuşma, yazma, dinleme gibi çalışmaları da yapmanız gerekir. Bu öğrenme döneminde İngilizceyi odak noktanıza koyun. Artık her gün okuduğunuz gazeteyi veya haberi İngilizce okuyun. Elinizde her zaman İngilizce bir dergi, kitap olsun. Okulda, işte, her yerde dinlediğiniz şarkıları İngilizce dinleyin. Şarkıları dinlerden sizde şarkı sözlerini tekrar ederseniz dinleme pratiğinin yanında okuma pratiği de yapmış olursunuz. İngilizce filmler, diziler seyredin. Öğrenme sürecinde ne kadar ilerlediğinizi görmek ve motive olmak için test çözün. Aynı okuldaki sınavlar gibi kendinizi sınav yapın, test çözmeye çalışın. En çok kullanılabilecek teknik yöntemi ise günümüz internet ve teknoloji çağının faydalarından online İngilizce öğrenmedir. Nerede olursak olalım her an yanınızdan ayırmadığınız telefon ve tablet ile interneti kullanarak birçok bilgiye ulaşılabiliyor. Telefon ve tabletimizde İngilizce uygulamalar bulundurarak her an İngilizce öğrenmeye devam edebilirsiniz. Bu süreklilik sizin öğrenme konusunda hızlanmanızı sağlar. Online İngilizce öğrenme konusunu düzgün ve verimli bir şekilde kullanırsanız evinizden çıkmadan, istediğiniz yerde ayrıca bütçenizi de zorlamadan İngilizce öğrenebilirsiniz.

Aklımızdaki tüm sorulara cevap bulabileceğimiz ingilizcemacerasi.com internet sayfası ile sorularınız cevapsız kalmayacaktır. Bu sayfada İngilizce nasıl öğrenilir?sorusuna cevap için ihtiyacınız olan her şey detaylı olarak sizlere sunulmaktadır. İngilizce öğrenmenin artık kitaplarla ve ezber sistemiyle olmayacağını herkes biliyor.İngilizce bilmek ancak konuşarak faydalı bir hal alır. Günümüzde İngilizce için yapılan ileri düzey sınavlarında İngilizce konuşmayı test eden kısımlar uygulamalı olarak yapılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere sadece teori yeterli olmamaktadır. Sınavlarda başarılı olmanız için uygulamanızın da iyi olması gerekir. Konuşma kursları anadili İngilizce olan eğitmenler tarafından sunulduğunda sizin İngilizce öğrenmenize çok büyük katkısı olur. Tek sorun maddi olanaklarınızdır. Normalde belli bir ücret ödenen İngilizce kursları fiyatlarından daha pahalı olduğundan İngilizce konuşma kursları maddi yönden düşündürmektedir. Kurs fiyatlarına gelecek olursak fiyatlar tüm ülkede aynı değildir. Her kurum kendi bulunduğu il ve ilçeye, bulunduğu konumun kalkınma durumuna göre fiyatlarını belirler. Bu yüzden bir fiyat listesi oluşturmak yanlış olur. Geleneksel konuşma kurslarına ek olarak online İngilizce konuşma programları da tercih edilebilir. Online olarak yapılan bu kursların maliyetleri düşük olduğundan fiyatları da daha uygundur. Bu kurslarda Türkiye de yaşamasa da yabancı eğitmenlerin online olarak katılarak konuşmak için oluşturulmuş programlardır. Online eğitimde zamanı ve mekânı tercih etme şansı buluyorsunuz. Böyle donanımlı bir sitede aradığınız bütün sorulara cevap bularak kendinize bir yol çizmeniz kaçınılmazdır.

5 Tem, 2018

Almanca Plusquamperfekt – Almanca -miş’li Geçmiş Zaman

Dikkat : Bu konu anlatımı, bir önceki derste işlediğimiz Almanca Perfekt konusunun devamı niteliğindedir. Plusquamperfekt’in anlaşılabilmesi için öncelikle Perfekt konusuna bakılmalıdır.Perfekt konusunu anlatırken yaptığımız açıklamaları burada tekrar yapmayacağız.

Dolayısıyla Almanca Perfekt konu anlatımımızı eğer okumadıysanız aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak okuyunuz.

Almanca Perfekt

Şimdi Plusquamperfekt konusunu işleyeceğiz.Plusquamperfekt genel olarak -miş’li geçmiş zaman olarak tanımlanır.Aslında Plusquamperfekt için Geçmişte Bitmiş Zaman demek daha doğrudur.
İngilizce’de tam karşılığı Past Perfect Tense (Geçmişte Bitmiş Zaman) demektir.
İngilizce ile karşılaştırıldığında cümle yapıları da benzerdir.
Bir önceki dersimizde Perfekt konusunu görmüştük, Plusquamperfekt’in Perfekt’ten tek farkı şudur:

Perfekt’te haben ve sein yardımcı fiilerinin şimdiki zamana (Präsens) göre çekimleri kullanılıyordu.
Plusquamperfekt’te ise haben ve sein yardımcı fiilerinin Präteritum’a göre çekimleri kullanılır.
Bunun dışında cümle kurgusu açısından bu iki zaman arasında fark yoktur.

Plusquamperfekt’te cümle kalıbımız aşağıdaki gibidir:

ÖZNE + YARDIMCI FİİL + DİĞER ÖĞELER +  ESAS FİİL

Dediğimiz gibi, Perfekt’te SEIN ve HABEN yardımcı fiilerinin Präsens çekimlerini kullanıyorduk, Plusquamperfekt’te ise bu yardımcı fiilerin Präteritum çekimlerini kullanacağız.Bunun dışında herhangi bir değişiklik yok, Partizip Perfektler de aynı.

Öncelikle sein ve haben yardımcı fillerinin Plusquamperfekt’te nasıl kullanıldığını görelim, bunun için bu yardımcı fiilerin Präteritum çekimlerini aşağıdaki tabloda verdik.

ŞAHISLAR HABEN SEIN
ben / ich hatte war
sen / du hattest warst
o / er/sie/es hatte war
biz / wir hatten waren
siz / ihr hattet wart
onlar / sie hatten waren
siz / Sie hatten waren

Yukarıda haben ve sein yardımcı fiilerinin şahıslara göre çekimlerini verdik, Plusquamperfekt’te cümleler yazarken bunları kullanacağız.

Şimdi de esas fiile yani Partizip Perfekt’lere bakalım, Partizip Perfekt hakkında bir önceki derste bilgi verilmişti, burada en çok kullanılan düzensiz fiillerin anlamlarını, Partizip Perfektlerini ve bunlarla kullanılacak olan yardımcı fiili (sein / haben) tekrar verip örneklerimize geçelim. Liste için buraya tıklayınız

Örnekler :


Ich hatte gespielt : Oynamıştım.

Ich hatte in diesem Garten gespielt : Bu bahçede oynamıştım.

Muharrem und seine Frau hatten in diesem Garten gespielt : Muharrem ve eşi bu bahçede oynamışlardı.

Ich hatte aufgeräumt : Toplamıştım.

Ich hatte mein Zimmer aufgeräumt : Odamı toplamıştım.

Ich hatte gestern mein Zimmer aufgeräumt : Dün odamı toplamıştım.

Ich hatte gestern Abend mein Zimmer aufgeräumt : Dün akşam odamı toplamıştım.

Hattest du dein Zimmer aufgeräumt? : Odanı toplamış mıydın?

Wir hatten in dieser Fabrik gearbeitet : Biz bu fabrikada çalışmıştık.

Ich hatte mit meinen Freunden im Garten gespielt : Bahçede arkadaşlarımla oynamıştım.

Muharrem hatte sein Auto verkauft : Muharrem otomobilini satmıştı.

Hatte Muharrem sein Auto verkauft? : Muharrem otomobilini satmış mıydı?

Ich war gestern zum Arzt gegangen : Ben dün doktora gitmiştim.

Warst du gestern zum Arzt gegangen? : Sen dün doktora gitmiş miydin?

Ihr wart gestern ins Kino gegangen? : Siz dün sinemaya gitmiş miydiniz?

Ich war in die Türkei gefahren : Türkiye’ye gitmiştim.

Muharrem hatte sich sehr geägert : Muharrem çok kızmıştı.

Warst du mein neues Hemd gesehen? : Yeni gömleğimi görmüş müydün?

Bu örneklerin çoğunu bir önceki dersimizde Perfekt konusunda da vermiştik, buradaki cümlelerde değişen tek şey yardımcı fiilin çekimidir, bunun dışında değişen birşey yoktur.Perfekt zamanda yapılmış bir cümlenin yardımcı fiilini Präteritum’a göre çekimlediğimizde Plusquamperfekt’i elde etmiş oluruz.
Önümüzdeki dersimizde gelecek zaman konusunu inceleyeceğiz.

5 Tem, 2018

Almanca Perfekt, Das Perfekt – Almanca’da Di’li Geçmiş Zaman

Almanca Perfekt konu başlıklı bu dersimizde Almanca’da Das Perfekt konusunu inceleyeceğiz.
Perfekt de Präteritum gibi -di’li geçmiş zaman demektir.Bildiğiniz gibi geçmiş zaman cümleler geçmişte yapılıp bitmiş olan eylemleri anlatır.
Almanca’da Perfekt ile Präteritum arasında belirli farklar vardır; Präteritum genellikle yazı dilinde kullanılır, deyimlerde kullanılır, masallarda, roman veya hikayelerde çok kullanılır, Perfekt ise konuşma dilinde kulanılır, roman, hikaye gibi eserlerde kullanılmaz.
Bu iki zaman da -miş’li geçmiş zaman hariç olmak üzere yerine göre tüm geçmiş zamanları ifade edebilir.
Mesela “çalıştım” , “çalışırdım” , “çalışıyordum” gibi zamanları karşılayabilirler, fakat “çalışmış” , “çalışmışım” gibi -miş’li zamanlar için kullanılmazlar.

Almanca Perfekt

Bugüne kadar Almanca’da şimdiki zaman (Präsens) ve -di’li geçmiş zaman (Präteritum veya Imperfekt de denir) konularını incelemiştik.

Daha önceki derslerimizde gördüğümüz gibi, Präteritum ve Präsens zamanlarında cümleler aşağıdaki gibi kuruluyordu:

Präteritum ve Präsens Cümle Kalıbı
ÖZNE + FİİL + DİĞER ÖĞELER

Fakat Perfekt (-di’li geçmiş zaman) için bu sıralama değişmektedir.Almanca Perfekt’te kulanılan kalıp aşağıdaki gibidir:

Perfekt Cümle Kalıbı
ÖZNE + YARDIMCI FİİL + DİĞER ÖĞELER +  ESAS FİİL

Görüldüğü gibi burada daha önceki derslerimizde görmediğimiz yardımcı fiil kavramı ortaya çıkmaktadır.O halde şimdi Almanca’da yardımcı fiiller hakkında bilgiler verelim.

Almanca’da Yardımcı Fiiller

Almanca Perfekt cümle kurulumunda iki yardımcı fiil kullanılır, bunlar; HABEN ve SEIN yardımcı filleridir.
Bu filler yardımcı fiil olarak kullanıldıklarında bir anlam ifade etmezler, dolayısıyla Türkçe’ye çevrilemezler.Ancak asıl fiil olarak da bu kelimelerin kendilerine has anlamları vardır.

Almanca’da Perfekt yapılırken bu fiillerin şimdiki zamana göre (Präsens) çekimleri kullanılır.(Bu kural kafanızı karıştırmasın, ek bilgi mahiyetinde verdik, bilmeniz yeterli)
Şimdi bu fiillerin şimdiki zamana göre çekimlerini verelim.

Almancada Haben ve Sein Çekimleri

ALMANCA HABEN VE SEIN FİİL ÇEKİMİ
ŞAHISLAR HABEN SEIN
ben / ich habe bin
sen / du hast bist
o / er/sie/es hat ist
biz / wir haben sind
siz / ihr habt seid
onlar / sie haben sind
siz / Sie haben sind

Yukarıdaki tabloda Almanca Perfekt‘te kullanılan haben ve sein yardımcı fiilerinin şahıslara göre çekimleri verilmiştir.


  • Yardımcı fiil cümlenin öznesine göre belirlenecektir, örneğin öznesi birinci tekil şahıs yani “ich” olan bir cümlede yardımcı fiil olarak ya “bin” ya da “habe” kullanılacaktır.

  • Öznesi ikinci çoğul şahıs yani “ihr” olan bir cümlede ya “habt” ya da “seid” kullanılacaktır.

Almanca’da Perfekt ile kurulmuş bir cümlede bu yardımcı fiillerin özneye göre çekimlenmesi zorunludur, yukarıdaki tablo ezberlenmelidir, çünkü perfekt ile yapılan cümlelerde özne-yardımcı fiil uyumluluğu söz konusudur.

Esas fiil ise (partizip perfekt) şahıslara göre değişmez, tüm şahıslar için aynıdır (aşağıda göreceğiz).Dolayısıyla Perfekt zamanda kurulan cümlelerde özne-yardımcı fiil uyumluluğu vardır.

Madem ki Perfekt’te özneden sonra yardımcı fiil kullanacağız ve karşımızda “haben” ve “sein” olmak üzere iki tane yardımcı fiil var, bu durumda “haben” mi kullanacağız yoksa “sein” mi?

Haben veya sein yardımcı fiilerinden hangisini seçeceğiz? Neye göre seçeceğiz?
Bu sorulara cevabımız şudur: Perfekt’te hangi yardımcı fiili kullanılacağımızı esas fiile bakarak belirleriz.

Bazı fiillerle haben kullanılır, bazılarıyla sein kullanılır.Hangi yardımcı fiili kullanacağımıza, kuracağımız cümlenin esas fiiline bakarak karar veririz.

Genel olarak Perfekt’te en çok kullanılan yardımcı fiil “haben” dir. Özellikle düzensiz olan bazı fiillerle ise “sein” kullanılır.
Hangi fiillerle sein, hangi fiillerle haben kullanacağımızı aşağıda yer alan fiil listesinde görebilirsiniz.
Daha önce de söylediğimiz gibi, Almanca grameri yoğun ezber gerektiren bir yapıya sahiptir, dolayısıyla hangi fiillerle haben, hangi fiillerle sein kullanıldığını da ezberlemeniz gerekmekte.
Burada küçük bir gruplama yapmak gerekirse; hal veya hareket değişimi (örneğin yukarıdan aşağı inmek, çıkmak, sağdan sola gitmek, ya da düz zeminde herhangi bir yöne ilerlemek gibi) anlam veren fiillerle “sein” kulanılır.

En çok kullanılan düzensiz fiilleri anlamlarıyla beraber görmek, hangi fiilerle haben, hangi fiilerle sein kullanılacağını öğrenmek için buraya tıklayınız fakat konu hakkında bilgi sahibi değilseniz öncelikle konuyu sonuna kadar okuyunuz.

Almancada Esas Fiil Partizip Perfekt

Partizip Perfekt, Perfekt zamanda cümle kurarken kullanılan fiilin özel bir halidir.
Aynı zamanda ileride göreceğimiz Plusquamperfekt zamanını oluştururken de fiillerin Partizp Perfekt halini kullanacağız.

Partizip Perfekt, bir fiilin şahısa göre çekimlenmiş hali değildir, fiile bazı ekler getirilerek elde edilen bir halidir ve Perfekt (-di’li geçmiş zaman)’ da cümle kurabilmek için fiillerin Partizip Perfekt hallerini ezberlemek lazımdır.

Daha önceki derslerimizde gördüğümüz gibi Präsens yani şimdiki zamanda veya Präteritum’da bir cümle kurmak için fiilin köküne şahıslara göre değişen bazı ekler getiriyorduk, fakat Perfekt zamanda bu böyle değildir, Perfekt zamanda kurulan cümlelerde fiilin Partizip Perfekt hali kullanılır, mastar hali kullanılmaz ya da fiilin köküne şahıslara göre değişen ekler getirilmez.
Partizip Perfekt, cümlede en sonda bulunur ve şahıslara göre değişmez.Perfekt zamanda cümle kurarken şahıslara göre değişen şey yardımcı fiildir, esas fiil (buradaki adıyla Partizip Perfekt) şahıslara göre değişmez, tüm şahıslar için tek hali vardır.Yani cümlenin öznesi esas fiili etkilememektedir.

Gerçekte Partizip Perfekt fiile bazı ekler eklenerek meydana getirilir, fakat özellikle düzensiz fiillerde bu eklerin neye göre ekleneceği belli olmadığından dolayı, yani belirli bir kuralın olmamasından dolayı fiillerin Partizip Perfekt hallerini tek tek bilmek gerekir.
Fakat düzenli fiiller için basit bir kural verilebilir, bu kuralı uygulayarak düzenli fiillerin Partizip Perfekt hallerini oluşturmak mümkündür.

Düzenli fiillerin Partizip Perfekt’i şu kurala dayanılarak elde edilir:

Almanca Partizip Perfekt
ge takısı + Fiilin Kökü + t takısı

Örnekler:

lieben” fiilinin kökü “lieb” dir.Bu fiilin Partizip Perfekt halini elde etmek için, kökün önüne ge ekleriz, kökün sonuna t ekleriz.

Yani : ge lieb t ——>  geliebt (Not: bir fiilin kökünü bulmak için o fiilin mastar eki kaldırılır, burada mastar eki -en dir, dolayısıyla geriye lieb kelimesi kalmıştır.)

hören fiilinin kökü hör dür. Bu fiilin Partizip Perfekt halini elde etmek için fiil kökünün önüne ge ekleriz, kökün sonuna ise t ekleriz.
Yani : ge hör t ——->  gehört

Dolayısıyla, lieben fiilinin Partizip Perfekt’i geliebt dir. hören fiilinin Partizip perfekt’i gehört dür.
Bu şekilde sizler de düzenli fiillerin Partizip Perfekt hallerini oluşturabilirsiniz.

Daha önce de dediğimiz gibi, Almanca gramerinde bolca istisnalara rastlayabilirsiniz.Burada da geçerli olan birkaç istisna var.
1. Bazı düzenli fiiller önlerine ge takısı almazlar.
2. Kökleri d, t, m, n harfleriyle biten fiillere t takısı eklerken, t takısıyla fiil kökü arasına bir e harfi girer.
Dolayısıyla bu gruba giren fiillerin de ezberlenmesi gerekir.
Düzensiz fiillere gelince; düzensiz fiiller için maalesef böyle bir kural verilemez.Dolayısıyla her düzensiz fiilin, en azından en çok kullanılanların Partizip Perfekt’inin ne olduğu tek tek ezberlenmelidir.
Düzensiz fiilerin Partizip Perfekt’leri hakkında bilgi aşağıda verilecektir.

Konuyu toparlamak adına birkaç küçük örnekle devam edelim ve Perfekt zamanda kurulmuş cümleler yazalım.

Perfekt yani di’li geçmiş zamanda kurulmuş basit cümleler:

Burada “haben” yardımcı fiilini kullandık, çünkü “hören” fiiliyle “haben” kullanılır.(Ezber)

ich : Özne (1. tekil şahıs)
habe : Yardımcı fiil (haben fiilinin 1. tekil şahsa göre çekimi)
gehört : Esas fiil  (hören fiilinin Partizip Perfekt hali)

sie : Özne (3. çoğul şahıs)
haben : Yardımcı fiil (haben fiilinin 3. çoğul şahısa göre çekimi)
gehört : Esas fiil (hören fiilinin Partizip Perfekti)

er : Özne (3. tekil şahıs)
hat : Yardımcı fiil (haben fiilinin 3. tekil şahısa göre çekimi)
gehört : Esas fiil (hören fiilinin Partizip Perfekti)

Burada “sein” yardımcı fiilini kullandık, çünkü “erkranken” fiiliyle “sein” kullanılır.(Ezber)

ich : Özne (1. tekil şahıs)
bin : Yardımcı fiil (sein fiilinin 1. tekil şahısa göre çekimi)
erkrankt : Esas fiil (erkranken fiilinin Partizip Perfekti)

sie : Özne (3. tekil şahıs)
ist : Yardımcı fiil (sein fiilinin 3. tekil şahısa göre çekimi)
erkrankt : Esas fiil (erkranken fiilinin Partizip Perfekti)

Yukarıdaki basit örneklerde de görüldüğü gibi, Partizip Perfekt (esas fiil) şahısa göre değişmemekte, tüm şahıslar için aynı kalmaktadır.Şahısa göre değişen şey yardımcı fiildir.Partizip Perfekt (esas fiil) cümlenin sonunda bulunur.
Yardımcı fiil ise özneden sonra gelir, örneğin soru cümlesi yapmak için yardımcı fiille öznenin yerini değişmek yeterlidir.

er hat gehört : Duydu.
hat er gehört? : Duydu mu?

du hast gehört : Duydun.
hast du gehört? : Duydun mu?

Şeklinde örnekler verilebilir.

Şimdi Perfekt konusunun ana unsurlarını öğrenmiş bulunuyoruz, bunlar; cümle sıralaması, yardımcı fiil ve partizip perfekt.Şimdi birkaç örnek cümle yazalım.Düzenli fiilerle düzensiz fiiller arasında cümlenin kurgusu bakımından fark yoktur, tek fark Partizip Perfektlerinin oluşturulmasındadır.Yukarıda düzenli fiiller için kural vermiştik, bu kural düzensiz fiiller için geçerli değildir.

O halde şimdi en çok kullanılan düzensiz fiillerin anlamlarını, Partizip Perfektlerini ve bunlarla kullanılacak olan yardımcı fiili (sein / haben) tek tek verelim:   buraya tıklayınız

Yukarıdaki tablolarda birinci sütunda (en solda) fiilin mastar hali yer almaktadır, ikinci sütunda fiilin Partizip Perfekt hali verilmiştir, Perfekt zamanda cümle kurmak için kullanılacak olan kısım bu kısımdır.Her fiilin Partizip Perfekt’i ezberlenmelidir.Soldan üçüncü sütunda fiilin Türkçe karşılığı verilmiştir.Son sütunda ise bu fiille kullanılacak olan yardımcı fiil gösterilmiştir.
Perfekt’te çoğunlukla “haben” yardımcı fiili kullanılır, biz “sein” ile kullanılan düzensiz fiillerin tamamına yakınına yukarıda yer vermeye çalıştık.Dolayısıyla yukarıdaki tabloda yer almayan bir fiille haben kullanmak çok büyük bir ihtimalle doğru olacaktır.

Almanca Perfekt Örnek Cümleler


Ich habe gespielt : Oynadım.

Ich habe in diesem Garten gespielt : Bu bahçede oynadım.

Muharrem und seine Frau haben in diesem Garten gespielt : Muharrem ve eşi bu bahçede oynadılar.

Ich habe aufgeräumt : Topladım.

Ich habe mein Zimmer aufgeräumt : Odamı topladım.

Ich habe gestern mein Zimmer aufgeräumt : Dün odamı topladım.

Ich habe gestern Abend mein Zimmer aufgeräumt : Dün akşam odamı topladım.

Hast du dein Zimmer aufgeräumt? : Odanı topladın mı?

Wir haben in dieser Fabrik gearbeitet : Biz bu fabrikada çalıştık.

Muharrem hat sein Auto verkauft : Muharrem otomobilini sattı.

Hat Muharrem sein Auto verkauft? : Muharrem otomobilini sattı mı?

Ich bin gestern zum Arzt gegangen : Dün doktora gittim.

Bist du gestern zum Arzt gegangen? : Dün doktora gittin mi?

Ihr seid gestern ins Kino gegangen? : Dün sinemaya gittiniz mi?

Ich bin in die Türkei gefahren : Türkiye’ye gittim.

Hast du mein neues Hemd gesehen? : Yeni gömleğimi gördün mü?

Böylece Das Perfekt konusunu bitirmiş olduk, bir sonraki dersimizde Plusquamperfekt (miş’li geçmiş zaman) konusunu işleyeceğiz, yeni konumuzun temeli de yukarıdaki konuya dayanmaktadır, dolayısıyla Plusquamperfekt konusunu öğrenebilmek için Perfekt konusunu öğrenmiş olmak şarttır.

5 Tem, 2018

Almanca Şimdiki Zaman Konu Anlatımı, Prasens ve Örnek Cümleler ile Alıştırmalar

ALMANCA PRASENS ve Almanca Prasens (Şimdiki Zaman) ile İlgili Örnek Cümleler ve Alıştırmalar

Merhaba,

Bu derse kadar şimdiki zaman ile ilgili gerekli bilgileri verdik.
Şimdi öğrendiklerimizi pekiştirelim ve basit özne ve yüklemden oluşan cümlelerden de sıyrılıp, nasıl daha geniş cümleler yapacağımızı da öğrenelim.
Derslerimizi birinci konudan itibaren takip eden herkesin basit cümleleri bir çırpıda kurabilir duruma gelmiş olması gerekiyor.

Aslında bu etapta sizlere cümlenin diğer öğeleri ve diğer sözcük türleri ile ilgili bilgiler vermemiz uygun olur ancak, buradaki amacımız farklı olduğundan bu tür bilgileri ileriki zamanlara saklayalım ve en basit cümleden başlayarak daha karmaşık cümlelere doğru ilerleyerek örnekler verelim.

Aşağıdaki Örnekleri Dikkatle Takip Ediniz.

lernen : Öğrenmek

lerne : Ben öğreniyorum

Ich lerne : Ben öğreniyorum

Ich lerne / Deutsch : Ben Almanca Öğreniyorum

Ich lerne / Deutsch / heute : Ben bugün Almanca öğreniyorum

Ich lerne / Deutsch / heute / in Frankreich : Ben bugün Fransa’da Almanca öğreniyorum.

reden: konuşmak

redet : O Konuşuyor

Mehmet redet : Mehmet konuşuyor

Ali redet : Ali konuşuyor

Mehmet und Ali reden : Mehmet ve Ali konuşuyorlar

Rıza redet / wie ein Dummkopf : Rıza bir aptal gibi konuşuyor

Rıza redet / wie ein Dummkopf / mit den Kindern : Rıza çocuklarla bir aptal gibi konuşuyor

gehen : Gitmek

gehe : Ben gidiyorum

Ich gehe : Ben gidiyorum

Ichgehe / heute : Ben bugün gidiyorum

Ich gehe / heute / ins Kino : Ben bugün sinemaya gidiyorum

Ich gehe / heute / ins Kino / mit meinen Freunden : Ben bugün arkadaşlarımla sinemaya gidiyorum

Ich gehe / heute / ins Kino / mit meinen Freunden / um 18:00 : Ben bugün 18:00′ de arkadaşlarımla sinemaya gidiyorum

spielen : Oynamak

spielen : oynuyorlar

Ali und Veli spielen : Ali ve Veli oynuyorlar

Die Kinder spielen : Çocuklar oynuyorlar

Sie spielen : Onlar oynuyorlar

Ali und Alper spielen / Foosball : Ali ve Alper futbol oynuyorlar

Ali und Alper spielen / Piano : Ali ve Alper piyano çalıyorlar

Sie spielen / Piano : Onlar piyano çalıyorlar

Die Kinder spielen / Fussball : Çocuklar futbol oynuyorlar

Die Kinder spielen / Fussball / im Garten : Çocuklar bahçede futbol oynuyorlar

Die Kinder spielen / Fussball / im Garten der Schule : Çocuklar okulun bahçesinde futbol oynuyorlar

Sanırım bu kadar örnek yeterli.Dilerseniz, kendiniz de farklı örnekler ve cümleler oluşturup bu mesaja cevap olarak yazabilirsiniz.

Şimdi yukarıdaki cümleleri inceleyelim ve uzun uzun yazalım.
Yukarıdaki cümlelerden çıkarılabilecek bir çok sonuç var.Şimdi bunlara bir göz atalım.

1)Görüldüğü gibi cümlelerimizin hepsi de olumlu düz cümleler.demek oluyor ki, Almanca’da olumlu düz cümleler her zaman “Özne + Fiil + Diğerleri” şeklinde sıralanıyor.

2) Bazı cümlelerde bazı kelimelerin yerleri değiştirilse idi acaba cümlenin anlamı bundan nasıl etkilenirdi?
Örneğin,

1) Yarın arkadaşlarla sinemaya gideceğiz.
2) Arkadaşlarla sinemaya yarın gideceğiz.
3) Yarın sinemaya arkadaşlarla gideceğiz.

Acaba bu üc cümlenin de vermek istediği mesaj aynı mı?
Elbette değil.
1. cümlede verilmek istenen mesaj “sinemaya gidileceği”
2. cümlede verilmek istenen mesaj “yarın gidileceği”
3. cümlede verilmek istenen mesaj “arkadaşlarla gidileceği”

Bunlar bize gösteriyor ki, cümlede vurgu denen bir kavram varmış ve cümlede vurgu her zaman yükleme en yakın olan kelimedeymiş.

3)Çıkarılabilecek sonuçlardan biri de şudur;

a) Bu akşam size geliyoruz
b) Beş yıldır bu okulda okuyorum
c) Sabahları erken kalkıyorum

Şimdi bu üç cümle de her ne kadar şimdiki zaman cümleleri gibi gözükseler de cümlelerin asıl anlamları bizie bunun böyle olmadığını söylüyor.
a) cümlesinin zamanı gelecek zaman
b) cümlesinin zamanı sürekli bitmiş zaman
c) cümlesinin zamanı geniş zamandır.

Bu da bize gösteriyor ki, şimdiki zaman kullanılarak farklı zaman anlamların taşıyan cümleler oluşturabiliriz.Yani yeri geldiğinde şimdiki zaman, geniş zamanı yada gelecek zamanı vs. rahatlıkla ifade edebiliyor.

Cümleler hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar.Sizler de farklı fiiller kullanarak çeşitli cümleler oluşturunuz.
Şimdiki zaman ve cümleler hakkında bizim vereceğimiz bilgiler bu kadar.
Önümüzdeki derslerimizde soru cümleleri ve olumsuz cümleler hakkında bilgiler vereceğiz.

Almanca derslerimiz hakkında her türlü soru ve görüşlerinizi almancax forumlarına ya da altta bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz.Tüm sorularınız almancax eğitmenleri tarafından yanıtlanacaktır.
Başarılar…


RİSALE-İ NUR’DAN VECİZELERÖmür sermayesi pek azdır. Lüzumlu işler pek çoktur.

İnsanın bu dünyaya gönderilmesinin hikmeti ve gâyesi; Hâlık-ı Kâinat’ı tanımak ve O’na îmân edip ibâdet etmektir.

En bahtiyar odur ki : Dünya için âhireti unutmasın, âhiretini dünyaya fedâ etmesin.

Hâlık-ı Rahmân’ın ibâdından istediği en mühim iş, şükürdür.

Amelinizde Rızâ-yı İlâhî olmalı. Eğer O râzı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok.

Bu dünya fanidir. en büyük dava, baki olan alemi kazanmaktır. insanın i’tikadı sağlam olmazsa, davayı kaybeder.

Zalim izzetinde, mazlum zilletinde kalıp buradan göçüp gidiyorlar. Demek bir mahkeme-i kübraya bırakılıyor.

Sultan-ı kâinat birdir, her şey’in anahtarı O’nun yanında, her şeyin dizgini O’nun elindedir.

NAMAZIN EHEMMİYETİ NEDİR? TIKLA ÖĞRENİNSANIN EN BÜYÜK DAVASI NEDİR? TIKLA ÖĞRENLİSEDE GÖRDÜĞÜMÜZ DERSLER ALLAH’I BİZE NASIL TANITTIRIYOR? TIKLA ÖĞREN

Gençlik Rehberinde izah edildiği gibi, gençlik hiç şüphe yok ki gidecek. Yaz güze ve kışa yer vermesi ve gündüz akşama ve geceye değişmesi kat’iyetinde, gençlik dahi ihtiyarlığa ve ölüme değişecek. Eğer o fâni ve geçici gençliğini iffetle hayrata istikamet dairesinde sarf etse, onunla ebedî, bâki bir gençliği kazanacağını bütün semâvî fermanlar müjde veriyorlar.

Eğer sefahete sarf etse, nasıl ki bir dakika hiddet yüzünden bir katl, milyonlar dakika hapis cezasını çektirir; öyle de, gayr-ı meşru dairedeki gençlik keyifleri ve lezzetleri, âhiret mes’uliyetinden ve kabir azabından ve zevâlinden gelen teessüflerden ve günahlardan ve dünyevî mücâzâtlarından başka, aynı lezzet içinde o lezzetten ziyade elemler olduğunu aklı başında her genç tecrübeyle tasdik eder.
.
.
.
Eğer istikamet dairesinde gitse, gençlik gayet şirin ve güzel bir nimet-i İlâhiye ve tatlı ve kuvvetli bir vasıta-i hayrat olarak âhirette gayet parlak ve bâki bir gençlik netice vereceğini, başta Kur’ân olarak çok kat’î âyâtıyla bütün semâvî kitaplar ve fermanlar haber verip müjde ediyorlar. Madem hakikat budur. Ve madem helâl dairesi keyfe kâfidir. Ve madem haram dairesindeki bir saat lezzet, bazan bir sene ve on sene hapis cezasını çektirir. Elbette, gençlik nimetine bir şükür olarak, o tatlı nimeti iffette, istikamette sarf etmek lâzım ve elzemdir.