ich-habe-einen-traum-benim-hayallerim-var-almanca
7 Şub, 2018

Ich habe einen Traum! auf Türkisch: Benim Bir Hayalim var..

Bu yazım da kendime ait olan maruzatımı dile getirmek istiyorum.

benim bir hayalim var.. Almanca
benim bir hayalim var..

Başlığım: Benim Hayallerim var.

İnsan; doğarken ağlar, yürümeye başlarken düşer, ağlar, koşmaya başlarken düşer, ağlar ve ayağa kalktığı zaman farkına varır ki, ben sıfır hayat bir. Daha sonra bir bebek gibi o avuçlarıyla neyi görse sımsıkı sarar, tutar ve onun tadına bakmak ister. O avucuyla tuttuğu her şeyin tadına varmak ister ama bir de bakar dişleri yok ve sadece onu sımsıkı sarabiliyor. Bir bebeğin bu tavrı doğarken bizim hayatımıza da yön verecek bir eğitimle gelmiş olma ihtimali var mı diye düşünmeden de edemiyorum. Ve ben! hayallerim var!, diyorum. Bir bebek gibi sımsıkı tutuyorum, dokunuyorum ama dişlerim henüz çıkmadı.

Zaman geçiyor, bebek büyüyor ve etrafındakilere anlam yüklemeye çalışıyor. Her duyduğunu tekrar etmeye başlıyor. Bazen aşırı bağırıyor ve ağlıyor bazen de bağırdığı zaman ortamda ki sesten ötürü kimse onun farkına bile varmıyor. Ben de böyle değil miyim? Her düştüğümde anlam yüklemeye çalışıyorum, her gördüğümü veya duyduğumu tekrar edip, hayallerime ulaşmaya çalışıyorum. Bunu yaparken aslında farkında değilim, o tekrar ettiğim başkasının hayali ve o hayal gerçekleşmiş zaten.. Benim hayalime katkısı ne olabilir ki? Bunu hiç düşünmemişim işte.. Sonra o kadar bağırıyorum, sesimi duyan yok. Bağırdığım her şey beni itiyor.

Ben iyi ve kötü insana inanan biriyim ama kötü insanı şöyle tasvir etmeyi seviyorum: Herkes iyidir, her bağırdığında seni iten o güç ve hayalinden uzaklaştığın her an senin kalbinde ki o iyiliğin seviyesini indiriyor. Benim ortalama 80 iyiliğim var. Bunun her bir iyiliği bir yıla değer olduğunu, her yılın içerisinde bir iyiliğin parçalardan oluşup 365 gün sonunda tek bir olduğuna inanan biriyim. İşte iyi den kötüye doğru yolu böyle düşünüyorum. Neyse.. hayalime döneyim..  Hayalim dedim? Sence hayalim elle tutabildiğim bir sevgi olabilir mi? Olsaydı eğer.. etrafımda ki sesten ötürü o beni duyar mıydı? Hiç bilmiyorum.. Bilmek istemiyorum.

Zaman geçiyor ve büyüyorum. Okul başlıyor..

 

Devamı mı? Bir sonra ki yazımda paylaşmayı planlıyorum. İçi duygu yüklü ama hiç sönmeyen..

Yazan Admin: Yunus KAYTAN

İzinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır.!

27 Mar, 2017

Google bir tıklamaya 2.717.068 TL veriyormuş!

Google Adsense bir tıklamaya 2.717.068 TL veriyormuş!


Merhabalar değerli ziyaretçilerimiz ünlü webmaster sitesi olan r10 ‘da açılan son konuda görüyoruz ki bazı yayıncılar 10-100 tıklama arasında olağanüstü kazanç getirisi veriyormuş.


Bunun üzerine değerli r10 üyelerinden bazılarının açıklamaları şöyle olmuştur.

google adsense ile kazanlariniz artsin

Bu tıklamaların bir okul, kolej vb. kuruluşlar olup, bu kuruluşlar Google Adsense Kazanç Sistemi yoluyla anlaşma yapıyorlar. Ardından bu tıklama üzerinden yapılan kayıtlar oluşursa bu kazanç sağlanıyor.

 

Bir başka kullanıcımız ise; 10-100 arası tıklama olduğunda, ilgili kuruluş bu parayı Google ‘ye veriyor. Google bu tıklama karşılığında ilgili kuruluşun reklamını sınırsız yayınlıyor ve kullanıcılarına bu parayı aktarıyor. Bundan da hem google hem kullanıcılar faydalanıyor. İşte Google Adsenseden en güzel para kazanma taktiklerinden biri olarak görülse de bu zamanla en çok araştırılan konulardan biri oluyor.

 

İşte size google adsenseden kazanç getirecek önemli anahtar kelimeler:

google adsenseden kazanç getirecek ücretsiz kelimeler

 

Türkçe karşılığı ise: kaza avukatları olarak detaya inerseniz, kazancınıza kazanç ekleyebilirsiniz.

İşte bu da şunu gösteriyor: Demek ki Google bizden Hukuki kavramları, hukuki olayları, hukuki terimleri istiyor. Hukuk alanında kazanç hem bizlere katkısı oluyor hem de keyword yani anahtar kelime olarak arayanlara yararı dokunduğu için hayati bir kilit kelime olarak geçiyor. Google Adsense demek ki bu tür kilit rol oynayan kelimeler, cümleler veya konulara çok önem veriyor.

GOOGLE ADSENSEDEN YÜKSEK KAZANÇ GETİREN KELİMELER:

personal injury lawyer, car accident lawyer, injury lawyer, personal injury attorney

Ayrıca, yüksek meblada para kazanabilmeniz için Adsense panelinizde bulunan aşağıdaki resimdeki tıkları kaldırmanız gerekmektedir.

Resmin tamamını görebilmeniz için resme tıklayabilirsiniz.

adsenseden yüksek para kazanmak için panelden yapmanız gerekenler google adsense

Bir başka üye ise; İlgili tıklamaların Amerika menşei olduğunu ve aranan kelimelerin İngilizce olduğundan bahsetmektedir.

Başka üyeler ise bu kazanç sisteminin kendi siteleriyle kıyasladıklarında kendi sitelerindeki google adsense reklamlarından aldıkları çok düşük ücretler olduğunu bahsedenler var.Kelimelerin keyword tool da bile 100 tl olmadığından yakınanlar bile var.

Bazıları ise; eğer böyle bir şey varsa hemen bir site kuralım, o keyword da yoğunlaşalım diyorlar. Bazıları hemen Avrupaya açılalım, bir başka yorum; rakamların önüne sıfır ( 0 ) koymayı unutmuşlar, gibi birçok yoruma denk gelebiliyoruz.

Günümüzde tüm webmasterlerin ortak olarak kullandığı bir şey varsa; kazançlarını Google Adsense üzerinden sağlıyorlar.

Şimdi herkesin aklında Google Adsense nedir? Google Adsenseye nasıl başvurabilirim? Google Adsense Başvurumu nasıl onaylatabilirim? Google Adsense Onay Süreci nasıl? Google Adsense hakkında aklınıza takılan her şeye bir sonraki yazımızda yer vereceğiz. Siz de 1 tıklama karşılığında 2.717.068 TL kazanmak ister misiniz! O zaman kesinlikle bir sonraki yazımızı bekleyiniz ve hiç ummadığınız taktiklerle sizlere anahtar kelimeler paylaşacağız ve google de üst sıralara çıkmakla birlikte kazancınıza kazanç katacağız. Şimdilik, Hoş çakalın!

Saygılarımla.

Yunus Kaytan

5 Eyl, 2016

Neden Almanca Öğrenmeliyim?

almancaogreniyorum-lernendeutschnedenalmancaogrenmeliyiz

Neden Almanca Öğrenmeliyim?

Öncelikle siz değerli ziyaretçilerimiz;

aşağıdaki videomuzu izleyerek birebir tanık olmaya davet ediyoruz.

Ardından ”Kategoriler” olarak neden Almanca bölümünü alt taraftan bilgi edinebiliriz.

Gelelim elimizdeki verilere;

resim3

 

resim4 resim5

Otomotiv Sektörü biliyorsunuz ki değerli ziyaretçilerimiz; Almanya 1.sırada geliyor. Türkiye ‘de birçok araba, otobüsün arkasındaki VW yazısını görmüşüzdür. Volkswagen yani Halk Arabası demek. Almanya ‘nın II.Dünya Savaşı sırasında Soğuk havaya karşı yaptığı bu araçlar Almanya ‘nın Wolfsburg şehrindeki merkezden üretim sağlanmaktadır. Dikkat ettiyseniz Şehrin adı olan Wolfsburg = VW olarak da görebiliriz.

Aynı zaman da şuan 2016 Ekim ayında Türkiye Avrupa Birliğine üyeliği gerçekleştiğinde en çok ihtiyacımız olan dil Almancadır. Çünkü, Avrupa da İsviçre, Belçika, Lüksemburg gibi ülkelerin resmi dili Almancadır. Aynı zamanda AB resmi dili 1.sırada yine Almancadır. Ekonomik işbirliğimize dayalı Almanya ve çevresindeki ülkelerin neredeyse tamamında Almanca bilinmektedir.

ekonomi3

resim6

Eğitim

Almanca Avrupa’ da en çok konuşulan dildir ve dünyada da en çok konuşulan on (10) dil arasında yer almaktadır. Orta ve doğu Avrupa’da lingua franca veya diğer adıyla geçer dildir (birçok farklı dil konuşulan karışık toplumlarda, halkın birbirini anlamak amacıyla kullandığı ortak dil).

egitim0resim2

“Her Alman İngilizce bilir” de doğru bir varsayım değildir.

Almancanın araştırma ve yayıncılık alanındaki öneminden dolayı, dünyada birçok okulda Almanca yabancı dil olarak öğretilmektedir. Almanca bilmek öğrencilere birçok Almanca kitap ve profesyonel yayında araştırma yapma imkânını sağlar. Japon öğrencilerin % 68’i Almanca okuyor.

hallo

Batı dünyasının felsefe, edebiyat, müzik, sanat tarihi, teoloji, psikoloji, kimya, fizik, mühendislik ve tıp alanındaki en önemli eserleri Almanca yazılmıştır ve yazılmaya da devam edilmektedir.egitim

Zengin kültürel mirası ile Almanya dünya edebiyatına da büyük katkılarda bulunmuştur. Almanca Goethe, Marx, Nietzsche, Kafka, Mann, Brecht, Hesse ve Grass’ ın olduğu gibi Freud, Weber, Einstein, Heisenberg, Kant, Hegel ve Heidegger’in de dilidir. Kısaca Almanca yazarların, şairlerin ve düşünenlerin dilidir. Almanca bilmek bu kişilerin orijinal eserlerine erişmek demektir.

goethe

Bugüne kadar fizik alanında 22, kimya alanında 30 ve tıp alanında 25 Nobel Ödülü Almanca konuşulan üç ülkenin bilim adamlarına verilmiştir. Bunun yanında birçok Nobel Ödülü alan bilim adamları ve sanatçılar eğitimlerini Almanya’da bulunan üniversitelerde almıştır. Edebiyat alanında 11 Alman dili yazarı ödüllendirilirken, 7 Alman ve Avusturyalı yazar Barış Ödülünü almıştır.

egitim2

Almanya, İsviçre ve Avusturya üniversiteleri ile ün salmış ülkelerdir. Almanya dünyada en çok yabancı ünversite öğrencisi olan 3. ülkedir ve aynı zamanda yabancılara en çok burs sağlayan ülkedir. Öğrencilere en iyi  yaşam kalitesi sağlayan beş şehir; Viyana, Zürih, Münih, Sidney ve Berlin’dir.

berlin

Almanya en çok kitap yayınlayan ülkeler arasında 5. sıradadır. Dünyada yayınlanan kitapların % 18’i Almancadır ve bunlardan çok azı İngilizceye çevrilmiştir. Her yıl yaklaşık 80.000 yeni Almanca kitap piyasaya sürülmektedir. Yayınlanan yeni kitapların sayılarına bakıldığında Münih’i geçen şehir sadece New York’tur. Yayınlanan Almanca kitapların sadece % 5’nin İngilizceye çevrildiği dikkate alınırsa bu kitaplara ulaşmak sadece Almancayı öğrenmekten geçecektir.

egitim3

,,125 Milyon kisinin anadili, Avrupada konuşulan ve 3 ulkenın resmi dili, BM resmi dili,Türkiye ‘nin ihracaat yaptığı ekonomik iş birliği sırasında 1.sırada Almanya geliyor, AB Katılma ve vize serbesti sonunda dolaşım yapılacak ülkelerin konuştuğu dil Almanca olduğunu biliyor muydunuz?,,

resim1

Bilim ve Teknoloji

Almancanın bilim dili olarak dünyadaki önemi (dünyada 2. sırada) geçmişten bugüne kadar Almanca konuşulan ülkelerde yetişen bilim adamlarının sayesindedir. Gutenberg ve Matbaa,  Einstein ve Görelilik Kuramı, Ehrlich ve Kemoterapi, Brandenburg ve MP3 birçok mucit ve icatlardan sayılabilen bazılarıdır.

Verfahrensingenieur Dr. Jörg Mayer (vorn) und sein polnischer Praktikant Zbignew Kijak arbeiten an einer Pilotanlage der Capsulution Nano Science AG am Wissenschaftsstandort Berlin-Adlershof (WISTA), aufgenommen am 27.01.2006. Die Capsulution Nano Science AG arbeitet an der Entwicklung winziger Kapseln für die Ummantelung von Präparaten, die z.B. in der Medizin, der Kosmetik und der Lebensmittelindustrie zum Einsatz kommen. Entsprechend der Zusammensetzung dieser winzigen Kapseln soll ihr Inhalt in einer vorher bestimmbaren Zeit freigegeben werden. Die Nano- und Mikrokapseln können je nach Verwendungszweck in beliebiger Größe hergestellt (von 500 Nanometern bis zu 50 Mikrometern) und mit nahezu beliebigen biochemischen, elektrischen, optischen und magnetischen Eigenschaften ausgestattet werden. Foto: Hans Wiedl +++(c) dpa - Report+++

bilim3

Araştırma ve geliştirmeye büyük önem veren Almanlar teknoloji ve özellikle mühendislik alanında da dünya liderleridir.

bilim1

Dünya’daki en yenilikçi 10 firma arasında yer alan 4 firma Almanya’da bulunmaktadır.

Sanat

Dünyaca ünlü mucitlerin, yazarların, filozofların ve araştırmacıların yanında sanatçıların dili de Almancadır. Dünyada klasik müzik ile eşleşen Mozart, Bach, Beethoven, Strauss, ve Wagner dünyaca ünlü Almanca konuşulan ülkelerin bestecileridir. Viyana dünyanın müzik merkezidir.

Müziğe giden yol da Almancadan geçmektedir. Hatta Bremen Mızıkacılarının sembolü Bremen şehri, Masalların diyarı Almanya diyebiliriz. Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel vb. birçok masalların ülkesi Almanyadır.

sanat1 sanat2

Ekonomi

Almanya ticaret ve ekonomi alanında Türkiye’nin en önemli ve en büyük ortağıdır. 4000′den fazla Alman firması Türkiye’de faaliyet göstermektedir.

Almanya dünyanın en büyük ikinci ihracatçısıdır.

ekonomi1 ekonomi2

Birçok uluslararası kuruluşun merkezi Almanya’da bulunmaktadır.

ekonomi5

Alman ekonomisi Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıradadır. Ekonomisi dünyada İspanyolca konuşulan tüm ülkelerin toplam ekonomisine eşittir.

ekonomi4

Turizm sektöründe Almanya’dan Türkiye’ye yılda yaklaşık 5 milyon turist gelmektedir; Alman turistler bu kategoride ilk sırayı almaktadır. Aynı zamanda dünyada en çok para harcayan turistler kategorisinde de birinciler.

ekonomi6

Almanca düşünüldüğü kadar zor bir dil değildir. En önemlisi Almanca konuşulduğu gibi yazılır, yazıldığı gibi okunur. Harflerin oluşturduğu sesleri öğrendikten sonra yeni öğrenilen sözcükleri telaffuz etmekte veya yazmakta zorlanılmamaktadır.

ekonomi3

Almanca gibi Batı Cermen dilinden gelen İngilizce, dilbilgisi ve sözcüklerin benzerliğinden dolayı Almanca öğrenildikten sonra çok kolay öğrenilir; örneğin “Sie studiert Medizin in Berlin -> She studies medicine in Berlin.”

Kısaca Almanca ikinci bir yabancı dili öğrenmeyi de teşvik eder.

Avrupa komisyonunun 2006 yılında “Anadilinin dışında kaç yabancı dil biliyorsun” isimli araştırmasına göre Lüksemburg’da bir yabancı dili konuşanların sayısı % 99, iki yabancı dil konuşanların sayısı %92, üç yabancı dil konuşanların sayısı ise % 69’dur. Türkiye’de ise bu rakamlar şöyle: bir yabancı dil konuşanların sayısı % 33, iki yabancı dil konuşanların sayısı %5, üç yabancı dil konuşanların sayısı ise % 1’dir.

vwv233

Siz değerli ziyaretçilerimiz için derlediğimiz bu bilgiye herhangi bir ortamdan ulaşabilirsiniz.

Sizler için bu dökümanı MS-Office WORD Dosyasına aktarıp, sizlere sunmaktan mutluluk duyarız.

İlgili Neden Almanca Öğrenmeliyim? Makaleyi indirmek için tıklayınız. 

Saygılarımla.

Yunus Kaytan

15 May, 2016

İkinci Yabancı Dil Almanca’yı Milli Eğitim Bakanlığı 5.Sınıflara getiriyor.

İkinci Yabancı Dil Almanca’yı Milli Eğitim Bakanlığı 5.Sınıflara getiriyor. Umarım faydalı olur.

MEB, öğrencilerin yabancı dil eğitimini farklı bir yaklaşımla ele alarak ortaokul 1.sınıf yani 5.sınıfın yabancı dil hazırlık olması için çalışma yaptığını belirtmiştir.

Bunun için de önümüzdeki yıl pilot uygulama yapılması öngörülmüştür. Yapılacak pilot uygulama ile önümüzdeki yıl çalışma başlatılacak. Pilot uygulama yapılarak durum tespiti yapılması yerinde bir uygulama olarak görülebilir fakat pilot uygulama yapılacak il ile diğer iller arsındaki farklılık nasıl giderilecek kafalarda soru işareti…

Bu uygulamaya geçilirken İngilizce öğretmen sayısının artacağı kesin. Ama İngilizce Öğretmeni artarken diğer branşlarda azalma olması da normal karşılanmalı.

MEB 4+4+4 ile ilgili çalışma yaparken özellikle derslik konusunda İlkokullar lehine çalışmak zorunda kalmıştır. Çünkü onbinlerce sınıf öğretmeni norm fazlası olmuştur. Bunu eritmek adına daha çok ilkokul daha az ortaokul açmıştır. Dönüşümü böyle planlamıştır.

Bu yıl ki istatistiklere baktığımızda bu yıl Devlet okullarında İlkokul için 220bin, Ortaokul için ise 140bin derslik kullanılıyor.

Yani her 36 dersliğin 22 tanesi İlkokul iken 14 tanesi ortaokul. Öğrenci sayıları arasında ise bu kadar bariz farklılık yok.

MEB bu tasarrufunu böyle kullanmışken, yüz binlerce öğretmen atama beklerken bir de yabancı dil hazırlık sınıfı açmak yeni mağduriyetler doğurabilir. Bunun için bakanlığın önlem alması gerekir. Bunun için hazırlık sınıfı uygulamasına geçilinceye kadar derslik sayısını yani okul sayısını arttırmak şart.

Hangi Branşlar Nasıl Etkilenir?

Etkilenme, çalışan öğretmen için norm fazlası olma tehlikesi olarak yansırken, atama bekleyenler için daha az kontenjan olarak yansıyacaktır….

Bizim ortaokullarımızda toplam şube sayıları her bir sınıf için yaklaşık 50bindir. Yani hazırlık sınıfı yapılması öngörülen 5.sınıflarımızda yaklaşık 50bin şubemiz vardır.

Ortaokullarımızın haftalık ders çizelgesi:

Şeklindedir.

Temel Eğitim Genel Müdürü sayın Funda KOCABIYIK yaptığı açıklamada;

“”Bizim planladığımız sisteme yönelik yeni bir müfredat hazırlanacak. Henüz daha 5. sınıfların müfredatının felsefesini hazırlıyoruz. Şu anda planladığımız bunlar. Hedefimiz yabancı dil eğitiminin haftalık 16 saatle 20 saat arasında olması. 6-8 saat matematik, bilim ve fen uygulamaları, 6-8 saat Türk dili uygulamaları, 4-6 saat arasında da spor, sanat uygulamaları gibi bir planlamamız var. Fakat bu saatler biraz aşağı, biraz yukarı olabilir.”

Diyor.

Bu uygulama bize Liselerde uygulanan hazırlık sınıflarını hatırlatıyor.

Bugün Hazırlık sınıfı bulunan liselerimizde Hazırlık sınıflarında;

20 Saat yabancı dil. 4 Saat Türkçe, 3 saat Matematik, 4 saat ikinci Yabancı dil, 2saat Beden Eğitimi uygulanıyor.

Rehberlik ile beraber toplam 34 saat ders yapılmaktadır Hazırlık Sınıfı Olan Anadolu Liselerinde.

Ortaokullarda başlayacak uygulama da üç aşağı beş yukarı aynı olacak, ikinci yabancı dilin yerini başka dersler alabilecektir.

Sayın genel müdürün açıklamalarından da hareketle İngilizce dersinin 16-20 saat arası yapacaksak diğer alanlardaki düşüşü hesaplamamız gerekir. Bu nedenle öğretmenlerimizin mağdur olmaması için bakanlığın tedbir almasını tekrar önerdikten sonra etkilenme ne kadar olur ona bakalım.

5.sınıflarımızda 50bin şubemiz olduğunu düşünürsek;

Her 1 saatlik azalma ülke genelinde toplam 50bin saate denk gelecektir. Bir öğretmenin zorunlu ders saati 21 olarak ele alınırsa bu da 50.000/21=2.380 (yaklaşık) öğretmene denk gelir.

Yani siz 5.sınıflardaki Örneğin 3 saat olan Sosyal Bilgiler dersinin 2 saate düşürürseniz 2.380 kadro azalması olur. Bu bazı okullar için norm fazlası olarak ortaya çakacak, atama bekleyen öğretmen için ise az kontenjan olarak.

Bu dersin tamamını (3 saatini de) kaldırırsanız. 7.140 öğretmen demektir.

Kaba bir hesapla İngilizce dersini 20 saat yaparsanız bu okullardan diğer alanlarda 17 saat ders azaltmış olursunuz. O zaman toplamda 40.460 norm daralması yaratırsınız.

İşte bu nedenlerle bakanlığın tedbirli olması, bir tarafı yaparken bir tarafı bozmaması gerekir.

Tabii ki öğrencilerimiz iyi eğitim alsınlar en iyi şekilde Türkçe, Matematik, Fen ve Sosyal Bilimlerin yanında Yabancı Dil’i de öğrensinler fakat uygulama enine boyuna iyice tartışılmalıdır. Dünya uygulamaları, özellikle özel okullarımızdaki uygulamalar değerlendirilmelidir. Sorunun sadece haftalık ders saatinden kaynaklı olmadığı, öğretmen eğitimi, öğrenci hazır bulunuşluğu, eğitim materyalleri, müfredat… gibi konular her yönden ele alınmalıdır. Ayrıca 5.sınıflarda sınıf mevcutlarının ne olması gerektiği de belirlenmeli ve bu konuda da tedbirler alınmalıdır. Örneğin 50mevcutlu bir sınıfta yabancı Dil Öğretilebilir mi tartışılmalıdır.

Bu arada zaten ihtiyaç ve talep varken normları daraltacak uygulamalardan da kaçınılmalıdır. Aksi halde boşu boşuna 4+4+4 geçişinde Sınıf Öğretmenlerine yaşatılan kabus branş öğretmenlerine yaşatılmaktan öteye gidilemeyecektir. Bunun en kestirme yolu da derslik sayısını arttırmaktan geçmektedir.

Kaynak: Memurlar